To wydarzenie miało na celu nie tylko bliższe poznanie osoby Ludwiki, to przede wszystkim była rozmowa o książce Henryka Wujca „Nadać sens temu światu”. Książki, która ukazała się w kontekście 45-lecia Komitetu Obrony Robotników. W jakich okolicznościach powstała książka?

„Przez jedenaście lat Henryk Wujec pisał felietony do biłgorajskiego kwartalnika Tanew. Niedługo przed śmiercią zaczął układać je w książkę. Zebrane w jeden tom tworzą spójną opowieść o wartości kultury wiejskiej, naturalnej religijności, osobistych poszukiwaniach, ukochanej fizyce, o Biłgoraju jako kraju lat dziecinnych – jego dolinie Issy. Widać w nich człowieka, który kochał świat, ludzi, życie. Niestety redakcyjną pracę Wujca przerwały choroba i śmierć. Książkę dokończyli żona Ludka i przyjaciele, dodając do niej pełne prostoty i czułości wobec Stworzenia wiersze autora, jego liczne fotografie i poświęcone mu wspomnienia. Odtworzyli w ten sposób świat Henryka Wujca: jego wartości, emocje, obrazy przechowywane w pamięci, a nawet kolory ukochanego biłgorajskiego krajobrazu. Pokazali źródła, z których legenda opozycji, działacz KOR-u i Solidarności, polityk pozostający społecznikiem, czerpał siłę i blask”.

Organizatorem Kawiarenki było Stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska, Stowarzyszenie Dialog Społeczny, Miasto Dąbrowa Górnicza oraz Pałac Kultury Zagłębia.